Jasper Ketting wil scoren met HBC

Na een aantal seizoenen doorbijten, lukte het HBC afgelopen seizoen eindelijk de zondag vierde klasse te verlaten. De Heemsteders namen afscheid van dat bescheiden podium met het kampioenschap. Het zeer ambitieuze HBC is er veel aan gelegen om nu door te pakken. Met Jasper Ketting (41) is er een trainer aangetrokken die met de club de volgende horde moet nemen. Steef van Loon en Steve Olfers, tevens speler, zullen hem bij deze klus assisteren. Het grote doel is de tweede klasse.

Ketting, geboren Haarlemmer en tegenwoordig woonachtig in Hoofddorp, weet wat het is om sportieve successen te behalen. De afgelopen drie jaar loodste hij Schoten van de vierde-  naar de tweede klasse. ‘Geen verkeerd begin en het schept natuurlijk ook verwachtingen’, aldus Ketting.  Daarvoor was hij twee jaar assistent-trainer bij voetbalbolwerk Quick Boys onder oefenmeester Ted Verdonkschot.

Zijn actieve carrière begon hij bij DSK in Haarlem. De route liep verder via TYBB, DCO, HFC Haarlem en de amateurs van Ajax. Als prille twintiger kwam Ketting zelf in het betaalde voetbal terecht bij De Graafschap. Tot een debuut in het eerste, dat speelde in de eredivisie, kwam het niet. ‘Ik heb wel een aantal keer mogen warm lopen. Het was een roerige tijd bij de club. Ik geloof dat er in twee jaar tijd wel zes hoofdtrainers zijn geweest.’ Succesvol was Ketting in een team met onder meer Martijn Meerdink wel met de reserves waarmee hij landskampioen werd van de reserve eredivisie. Daarna volgde er nog een aantal jaar in de top van het amateurvoetbal bij achtereenvolgens Rijnsburgse Boys, ARC en HFC EDO.

HBC VoetbalAan bewuste carrièreplanning als trainer doet Ketting niet, maar hij gaat wel zorgvuldig te werk bij het maken van keuzes. ‘Ik ben destijds assistent geworden bij Quick Boys om te kijken of het trainersvak echt iets voor mij was. Na twee jaar vond ik het tijd om op eigen benen te staan.’ Het werd het Haarlemse Schoten dat op dat moment net uit de derde klasse was gekukeld. ‘We werden meteen ongeslagen kampioen. Het seizoen erop haalde we net geen nacompetitie voor promotie en afgelopen jaar lukte het om opnieuw een stap omhoog te maken.’

De resultaten en zijn werkwijze spraken aan bij HBC. ‘De club heeft mij zelf gebeld of ik interesse had. Dat was al eind december. Ik hoefde zeker niet per se weg bij Schoten en ben ook niet iemand die zelf gaat solliciteren. Daarin ben ik een beetje een eigenwijze snuiter. Ik heb wel een lijstje met clubs waar ik wel zou willen werken. HBC was er daar één van. Mijn dochtertje speelt hier en ik kende er ook al een aantal jongens. Ze hebben een prachtig complex, een groot aantal leden en een sterke organisatie staan. Ze speelden alleen wel in de vierde klasse. Dat was wel iets waar ik even tegenaan zat te hikken. Ik was dan ook heel blij dat ze promoveerde.’

De gespreken mondde uit in een overeenkomst voor twee jaar met de optie voor een extra seizoen. ‘Dat vind ik wel lekker en schept van beide kanten duidelijkheid en rust. De club heeft een beleidsplan van drie jaar waarin het naar de tweede klasse wil en met het tweede naar de reserve eerst klasse. Daar is nu een jaar van verstreken. We hoeven niet meteen door te stoten, maar een klassering bij de eerste vier, vijf is op voorhand wel het doel voor dit seizoen. Er zijn wel een paar ploegen, die ik niet zo goed ken zoals ZSGOWMS, IVV en DCG, dat er veel spelers bij heeft gekregen. Het is even afwachten hoe sterk die zijn.’

Ook de selectie van HBC kent een aantal nieuwe gezichten. ‘Samen met Piet Soomer van de technische commissie ben ik aan de slag gegaan om de selectie te doorlopen. Robin van Leeuwen, Wouter Soomer, Nigel Goes, Wouter en Jeroen de Bruin en Dave Dragt zijn er bijgekomen en moeten in staat zijn om de jonge groep een kwaliteitsimpuls te geven en de concurrentie aan te wakkeren.’ Als het aan Ketting ligt, worden resultaten gekoppeld aan amusement. ‘Ik moet het als trainer langs de kant ook naar mijn zin hebben. Iedere voetballer wil van nature denk ik zoveel mogelijk doelpunten maken en aan de bal zijn.’

Op de lange termijn droomt Ketting van een kans bij een club in de Bollenstreek. ‘Ik heb vorig jaar mijn TC-1 diploma gehaald en in dit kader ook stage gelopen bij Ter Leede onder Henk Wisman. De manier waarop het voetbal in die regio wordt beleefd en de enorme betrokkenheid van de mensen, spreekt mij enorm aan. De club is daar echt een onderdeel van het sociale leven.’ Maar eerst presteren met HBC. Aan de inzet en drive van Ketting zal het niet liggen.

Dit artikel verscheen eerder in 433 Magazine/Johan van Dien. Fotograaf: Robert Joore